24.04.2013

Historia podkładów.

Dzisiaj kolejny artykuł. Tym razem opowiem wam historię podkładów. Ten produkt  jest obecny chyba w każdej kosmetyczne kobiety. Coraz częściej sięgają po nie także młode dziewczyny mające problemy z trądzikiem. Pozwala on wyrównać koloryt na buzi, zamaskować niedoskonałości i stworzyć idealnie gładką skórę na buzi. Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez podkładów. Dzisiaj w skrócie opowiem wam jakie były początki tego produktu.

Historia podkładu i firmy Max Factor:
Historia podkładu sięga połowy lat pięćdziesiątych. Z powstaniem tego kosmetyku wiąże się postać tak popularnej dzisiaj marki jak Max Factor. To właśnie ona w 1953 roku wypuściła na rynek kosmetyk, który miał być lekarstwem na tzw. „świecącą skórę” na planie filmowym. Zanim telewizja stała się kolorowa problem błyszczenia skóry nie był aż tak istotny, dopiero wraz z nadejściem kolorów trzeba było znaleźć środek, dzięki któremu skóra aktorów stanie się matowa.


Max Facotor osiągnął sukces przede wszystkim dlatego, że wraz z nadejściem telewizji miał świadomość, że dzięki dokładnemu dobraniu kolorystyki szminek i pudrów twarze aktorów i aktorek będą miały na ekranie bardziej naturalny wygląd. W 1909 r. zaczął wytwarzać pierwszą serię własnych kosmetyków. Kolejnymi seriami kosmetyków Maxa Factora były: Society Line (1916) i Colour Harmony Line (1918). W ich skład wchodziły puder, róż, cienie do powiek i szminka. Innowacyjność tych kosmetyków polegała na tym, że były one dobrane do koloru oczu i włosów, a całość makijażu była stonowana kolorystycznie w zależności od naturalnych właściwości twarzy klientki. W 1927 firma Max Factor rozpoczęła działalność marketingową na terenie całych Stanów Zjednoczonych, a już w 1930 r. eksportowała swoje produkty do 80 krajów.

Max Factor senior zmarł w wyniku wypadku samochodowego w 1938 r., firmę więc przejął jego syn Francis, który dla celów marketingowych zmienił swoje imię na znane już klientom "Max". Pod jego kierownictwem marka w dalszym ciągu się rozwijała, wprowadzono nowe rodzaje kosmetyków (m.in. wodoodporne tusze do rzęs i brwi Water Resistant Mascara i szminki w sztyfcie Long Lasting Lipstick).


Działanie fluidów:

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów fluidów o różnym składzie, konsystencji i działaniu. Najnowsze kosmetyki do twarzy maja lekką konsystencję, łatwo się rozprowadzają, a po nałożeniu wyglądają naturalnie. Nie zatykają porów, pozwalają skórze oddychać, a wiele z nich, szczególnie tych kupionych w aptece, działa jak krem nawilżający i regenerujący. Najlepsze fluidy dostępne na rynku zapobiegają powstawaniu zmarszczek i tworzeniu się na skórze wyprysków. Chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz stanowią ochronę termiczną przed niskimi temperaturami. Dermatolodzy zalecają np., by w mroźne dni osoby z cerą naczynkową nie wychodziły z domu  bez fluidu na twarzy, gdyż może to spowodować dalsze pękanie naczynek. Za pomocą fluidów o różnych odcieniach możemy wykonać także makijaż twarzy, który pomoże nam skorygować jej kształt. Wystarczy na zbyt duże części twarzy, np. nos, kości policzkowe, nałożyć odrobinę ciemniejszy kolor fluidu, a pozostałe partie rozjaśnić fluidem o jaśniejszym odcieniu.

Rodzaje podkładów:

Fluidy do twarzy, które oferują producenci, różnią się nie tylko odcieniem, ale przede wszystkim składnikami, z jakich są wykonane, gdyż przeznaczone są one do różnego rodzaju cer. Podstawowe rodzaje fluidów to:

  • podkłady mineralne – mają zazwyczaj lekką konsystencję i są przeznaczone dla osób z cerą tłustą lub z tendencjami do przetłuszczania się; najnowsze fluidy mineralne zawierają formułę absorbującą nadmiar sebum, przywracającą równowagę wodną-tłuszczową cery oraz zapobiegającą błyszczeniu się skóry;
  • podkłady matujące – zawierają substancje pochłaniające nadmiar łoju i zwężają rozszerzone pory;
  • podkłady rozświetlające – są przeznaczone dla osób o cerze szarej i zmęczonej;
  • podkłady kryjące – są przeznaczone dla osób z cerą naczynkową; powinny być lekko wklepywane w zaczerwienione miejsca;
  • podkłady liftingujące – są przeznaczone dla cery dojrzałej; napinają skórę i nadają jej ładny kolor; zapobiegają powstawaniu zmarszczek;
  • podkłady wodoodporne – ich zaletą jest niezwykła trwałość, gdyż najlepsze fluidy wodoodporne utrzymują się na cerze do 72 godz., są więc idealne do makijażu ślubnego czy telewizyjnego.  
Jak dobrać idealny kolor podkładu?

Ważny jest też wybór odpowiedniego koloru, tak, aby odcień pasował do twojej karnacji. Częstym błędem jest stosowanie ciepłego podkładu z domieszką pigmentu żółtego do skóry o różowym kolorycie. Zazwyczaj zaleca się sprawdzanie koloru na granicy żuchwy i szyi, i to w dziennym świetle. Jeśli kolor podkładu jest najbardziej zbliżony do koloru skóry na szyi to będzie on odpowiedni dla naszej karnacji.

Osobiście, bardzo lubię podkład w sztyfcie firmy Max Factor, który możecie bez problemu dostać na stronie Iperfumy.pl Jest moim ulubieńcem, ponieważ mogę o używać nie tylko jako podkład, ale także punktowo jako korektor. Poza tym dobrze kryje i nie ściera się zbyt szybko.






10 komentarzy:

  1. Fajny artykuł, fajnie jest poczytać o historii mazideł :D Też moim ulubionym podkładem był pan stick z MF, ale niestety w niemczech nie można go dostać :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto dodać, że to polska firma :) Działająca w USA, ale założona przez Polaka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ika34024/24/2013

    Uwielbiam czytać Twoje artykuły ;d Masz talent do pisania ;p

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubie takie ciekawostki. Zawsze można się czegoś dowiedzieć. Mój ulubiony podkład to Healthy Mix z Bourjois ;]

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja jestem zadowolona z Astor Skin Match. Bardzo ciekawie piszesz, połaczenie recenzji z ciekawostkami. Zapraszam do nas www.goodtotry.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny artykuł. Ja lubię Astor Skin Match. Zapraszam do nas na www.goodtotry.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja lubię podkład z Revlonu:)

    OdpowiedzUsuń
  8. ja używam zawsze naturalnego koloru:)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza, lub obserwacji. Dziękuję :)