20.07.2013

Co lubią nasze włosy- zadbaj o nie;)

Dzisiaj przyszedł czas na kolejny artykuł. Tym razem opiszę wam kilka metod dbania o włosy. Większość z nas dba o swoje włosy używając jedynie szamponu do włosów i ewentualnie odżywki. Niewiele z nas praktykuje metody typu olejowanie włosów, wcierki, płukanki czy też maseczki do włosów. Dzisiaj kilka porad jak mieć piękne włosy.

Na początek kilka podstaw ;)


Czym jest maska do włosów? 
Maseczka do włosów to produkt, który ma wniknąć w głąb włosa, a także w głąb skóry do mieszków włosowych, by je odżywić, nawilżyć i nadać im miękkość, delikatność, a także sprawić, by mieszek włosowy otrzymał o wiele więcej składników odżywczych niż przy codziennej pielęgnacji. Maski na włosy i skórę głowy nakłada się zawsze przed myciem, najczęściej na suche włosy i trzyma od pół godziny nawet do 12 godzin (niektóre maski na poważne problemy z włosami)

Czym jest odżywka do włosów?
Odżywka to produkt o charakterze pielęgnacyjnym, który ma regenerować zniszczone włosy, a także ochraniać je przed uszkodzeniami. Odżywka powinna być dobrana do typu włosów (normalnych, tłustych lub suchych) oraz uwzględniać niektóre problemy z włosami – inna potrzebna jest włosom z łupieżem, a inna do włosów, które po farbowaniu straciły połysk. Odżywki do włosów nakłada się na 3-10 minut po umyciu włosów i najczęściej spłukuje. Istnieją odżywki bez spłukiwania.

Maseczki do włosów w odróżnieniu od zwykłych odżywek i balsamów posiadają wyższe stężenie składników odżywczych, nawilżających i regenerujących, są bogatsze w składniki aktywne i odpowiednio stosowane wnikają głęboko w strukturę włosa.

Olejowanie włosów-najlepszy współczesny sposób:
Olejowanie to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów na piękne i gładkie włosy.
Olejowanie to zbawienny zabieg dla osób ze zniszczonymi, suchymi i niesfornymi włosami i rozdwojonymi końcówkami. Wcieranie we włosy olejków poprawia ich sprężystość, nawilża i regeneruje, a odpowiednio dobrane olejki zapobiegają wypadaniu włosów i poprawiają stan skóry głowy. Zabieg ten od dawna wykonywany jest przez kobiety Orientu, które mogą się pochwalić pięknymi, lśniącymi, długimi włosami.

Na czym polega olejowanie włosów:
Olej zawiera w sobie to, co najlepsze w roślinach: dobroczynne kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Podczas olejowania składniki te transportowane są wprost do cebulek włosowych, na całą długość łodygi i do skóry głowy. Olejowanie jest to bardzo prosta czynność polegająca na nałożeniu odpowiedniej ilości olejku na skórę głowy i na całą długość włosów, aż po końce. Można delikatnie wmasowywać olejek w skórę głowy, taki masaż pozwala na odrobinę odprężenia i relaksu. Dzięki przyjemnemu zapachowi olejku ma kojące i uspokajające działanie. Olejki zawierają tylko naturalne składniki, dlatego wspaniale poprawiają stan włosów, nadając im zdrowy, piękny wygląd i niepowtarzalny połysk.

Jaki olejek jest najlepszy?
Do najbardziej popularnych olejów należą olej kokosowy, który polecany jest szczególnie do pielęgnacji końcówek, olej jojoba na skórę głowy borykającą się z łupieżem, arganowy na włosy suche i łamliwe oraz olej makadamia, który doskonale współgra z naturalnymi lipidami skóry, zapewniając prawidłowy wzrost włosów. Do olejowania włosów świetnie sprawdza się zwykła kuchenna oliwa z oliwek ponieważ posiada ona silne właściwości nawilżające. W aptekach i sklepach coraz częściej można też spotkać gotowe mieszanki olejów do włosów. Warto zwrócić uwagę na ich skład i pochodzenie olejku. Najlepsze są oczywiście oleje jak najbardziej naturalne, tłoczone na zimno, posiadające Ecocert.
Są dwa sposoby nakładania olejów. Należy sprawdzić na swoich włosach, który najbardziej odpowiada
potrzebom naszych włosów:

1. Olejowanie włosów przed umyciem
Na skórę głowy oraz włosy nakładamy ok. jedną łyżkę stołową oleju (przy długich włosach będzie to większa ilość) rozmasowujemy i nakładamy foliowy czepek, który owijamy ręcznikiem, ciepło potęguje działanie oleju. Po 2-3 godzinach zmywamy olej szamponem. Najlepsze efekty przynosi olejowanie włosów na noc, jest to świetny sposób dla osób myjących włosy rano. Kurację tę stosujemy 1-2 razy w tygodniu. Już po pierwszym takim zabiegu zauważymy różnicę, włosy staną się miękkie i przyjemnie sypkie.
2. Olejowanie włosów po umyciu
Po każdym myciu stosuj na suche lub wilgotne włosy w zależności od tego, jak włosy reagują na olejki. Użyj niewielkiej ilości olejku, aby nie obciążyć włosów, bo będą wyglądały na przetłuszczone albo mokre.
Warto wiedzieć, że oddziaływanie olejków na zniszczone końcówki jest skuteczniejsze gdy są one wilgotne, więc jeśli stosujesz olejowanie na suche włosy, zwilż wcześniej wodą same końcówki, a następnie nałóż olejek.

Odżywczy wpływ na włosy
Olej uzupełnia ubytki w łuskach włosowych, sprawiając, że włosy z powrotem stają się elastyczne oraz przestają się rozdwajać. Nawet przesuszone i matowe włosy nabierają zdrowego wyglądu i pięknie lśnią. Oleje są doskonałym sposobem na ochronę włosów, pomagają utrzymać zdrowy stan włosów oraz niwelują wszelkiego rodzaju problemy tj. wypadanie, łamliwość włosów, przedwczesne siwienie, rozdwajające się końcówki, naruszona struktura włosów, brak połysku itd. Olejek ma także dobry wpływ na skórę głowy, gdyż działa na nią odżywczo, zapobiegając niszczeniu cebulek włosowych i przeciwdziałając łupieżowi.
Warto szukać produktów z naturalnymi olejami gdyż korzyści z ich obecności w kosmetykach do pielęgnacji włosów jest mnóstwo. Nasze włosy będą lśniące i zdrowe.


To co lubią nasze włosy:
Na stan włosów i paznokci istotny wpływ ma wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych organizmu. Do wewnętrznych możemy zaliczyć: ogólny stan zdrowia, czynności gruczołów wydzielniczych, stan układu nerwowego. Czynniki zewnętrzne to głównie: warunki środowiska, higiena, racjonalne odżywianie. Zgubne dla paznokci i włosów jest ich niedożywienie, do którego dochodzi często w wyniku diet odchudzających. Przy szybkim tempie życia i zwyczajach kulinarnych niewiele osób przestrzega zasad racjonalnego żywienia, dlatego z pomocą przychodzą nam różnorodne suplementy diety. Dla włosów i paznokci najistotniejsze są te zawierające m.in. witaminy i minerały.

Selen - wzmacnia działanie witaminy E. Niedobór powoduje łamliwość paznokci.
Witamina PP - odpowiedzialna za przemiany gospodarki wodnej w skórze. Zapobiega wypadaniu włosów. Jej niedobór powoduje szorstkość skóry i otwieranie się łusek włosa.

Witamina H (biotyna) - opóźnia proces siwienia, utrzymuje sprężystość i połysk włosów.
Skrzyp polny i krzemionka - ziele skrzypu zawiera łatwo przyswajalną krzemionkę zapewniającą elastyczność tkanki łącznej, która buduje m.in. paznokcie. Wpływa ona na wytrzymałość płytki paznokciowej, przyspiesza jej regenerację. Powoduje szybszy wzrost włosów, zmniejsza ich tendencję do wypadania. Krzem działa także przeciwłupieżowo i poprawia przyswajalność innych mikro i makroelementów.
Witamina E - główny, obok witaminy C, antyoksydant. Na włosy i paznokcie działa pośrednio przez wzmocnienie układu krążenia, zwłaszcza naczyń krwionośnych. Sprawniejsze krążenie to lepsze zaopatrywanie w składniki odżywcze skóry i cebulek włosowych. Potrzebna jest głównie włosom rozjaśnianym. Zapewnia również lepsze mikrokrążenie pod płytką paznokciową.
Witamina A - zwiększa syntezę keratyny.
Mangan - opóźnia pojawianie się pierwszych siwych włosów.
Morszczyn i naturalny jod - poprzez działanie na tarczycę odpowiada za utrzymanie odpowiedniego płaszcza lipidowego.
Kwas pantotenowy - (D-panotenian wapnia, witamina B5) - wspomaga odbudowę struktury włosa.
Witamina B1 - wzmacnia zakończenia komórek nerwowych.
L-metionina - aminokwas budujący keratynę i kolagen. Zapobiega przedwczesnemu siwieniu i łamliwości włosów. Nieodzowna dla wzrostu korzenia włosa.
Miedź - bierze udział w syntezie melaniny - naturalnego barwnika włosów i skóry.
Witamina C - jest antyutleniaczem i niezastąpionym komponentem w produkcji kolagenu. Zielona herbata - zawiera m.in. witaminy: A, B2, C, E, K, i minerały: fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk. Flawonoidy neutralizują wolne rodniki, dlatego zapobiegają niszczeniu komórek i błon komórkowych. Ekstrakt z zielonej herbaty działa przeciwzapalnie i ochronnie przed promieniowaniem UV, dzięki czemu włosy mają zdrowy wygląd i połysk.
Witamina B2 - jej niedobór to łamliwe paznokcie i przetłuszczające się szybko włosy.
Pokrzywa - ten pospolity chwast przynosi organizmowi duże ilości wzmacniających składników. Dostarcza ich cały wachlarz, z czego najistotniejsze to witaminy z grupy B, mikro- i makroelementy, głównie wapń, magnez, żelazo.
L-cysteina - aminokwas budujący kolagen - odpowiada za elastyczność skóry i keratynę, która ma szczególny wpływ na stan paznokci i włosów. Zapobiega negatywnym skutkom działania wolnych rodników, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C.
Żelazo - pierwiastek niezbędny w procesie tworzenia się kolagenu, podczas detoksykacji. Jego niedobór sprawia, że włosy stają się słabe i wypadają, a paznokcie się łamią.
Kwas foliowy - utrzymuje naturalny barwnik włosa.
Witamina B6 - Jej niedobór jest przyczyną między innymi łojotokowego zapalenia skóry, co pośrednio wpływa na kondycję włosów. Reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega wypadaniu włosów.
Molibden - składnik enzymów, pozyskiwany z owoców czarnej porzeczki.
Magnez - dostarcza energii, regeneruje komórki.
Inozytol - pobudza do wzrostu komórki włosa.
Witamina D3 - ułatwia wchłanianie wapnia.
Witamina B12 - bierze udział w przemianach białkowych organizmu.
Cynk - zaliczany jest do najważniejszych, obok żelaza i miedzi, mikroelementów niezbędnych włosom, a jego niedobór ma ogromny wpływ na ich wzrost i wygląd. Wypadanie i matowienie włosów może zostać powstrzymane przez regularne zażywanie suplementów cynku oraz bogatą w cynk dietę.
Spirulina - niebieskozielona alga występująca w morzu. Zawiera pełnowartościowe białko (aosaina), wiele cennych aminokwasów egzogennych. Jest swoistą 'bombą' witaminowo-mineralną, a także dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych (γ-linolenowy) i polifenoli. Składniki odżywcze zawarte w spirulinie wpływają np. na pracę gruczołów łojowych, nawilżają i wzmacniają barierę lipidową, co ma szczególne znaczenie dla włosów i paznokci.


Sama od siebie, mogę polecić wam Brische Argán Oil. Olejek jest nie drogi. Zawsze kupuje go na Iperfumy.pl ponieważ tylko tam poza allegro mogę go znaleźć. Kosztuje nie całe 27 zł. a jest bardzo wydajny. Włosy po jego aplikacji są miękkie, wygładzone, mocno nawilżone, nie puszą się, ładnie się rozczesują i odzyskują blask i zdrowy wygląd. Jedynym minusem jest to, że jeśli ktoś ma kręcone włosy to nieco rozprostowuje włosy i skręt nie jest taki mocny. Serdecznie wam polecam!

A wy używacie jakiś masek, olejków, wcierek lub odżywek do włosów? Jeśli tak to jakie? Może sama wypróbuje coś nowego. ;)

17 komentarzy:

  1. muszę przyznać,że bardzo dobra i wyczerpująca temat notka :)
    olejować nigdy nie olejowałam. Z tego co pisałąs to w sumie by mi się przydało,bo mam suche i zniszczone włosy a końcowki to jużw ogóle, ale na razie nie chcę zaczynać tej przygody, oszczedzam :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Długi post :D obserwuję.i.proszę.o rewanż ;*

    superphot.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Niby wszystko jasne i znane wszystkim, ale post jak najbardziej na plus. Jeśli chodzi o maski to zdecydowanym faworytem jest i chyba już zawsze będzie WAX.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie dwaj ulubieńcy. Wax i Kallos na zmiane ;]

      Usuń
  4. bardzo fajny, przydatny post :)

    OdpowiedzUsuń
  5. chyba wrócę do olejowania włosów :) bo ostatnio to zaniedbałam ;(

    OdpowiedzUsuń
  6. Sporo informacji zebranych w jednym poście :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawe o tych maskach. Nigdy ich nie używałam, może spróbuję. Posiadam w domu henna co pokazałaś na zdjęciu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. tyle tego, a moje włosy dalej wylatują garściami :(

    OdpowiedzUsuń
  9. Masek jeszcze nie używałam, ale mam w planach jakąś kupić. No i olejowanie... Czas rozejrzeć się za olejkiem kokosowym :)

    http://for-a-beauty.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  10. A ja zawsze nakładałam maskę na mokre włosy tuż po umyciu i potraktowaniu odżywką i z efektów jestem zadowolona :)))

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przydatny i pouczający post :))) Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam maskę Kallos :) świetny post!

    http://foolishlyfall.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja bym dodała, że to czego potrzebują nasze włosy to również dobra woda. I ta do picia i ta do mycia. Jeśli macie twardą wodę wysuszającą włosy oraz skórę obejrzyjcie sobie filtr prysznicowy polskiej firmy Fitaqua.U nas zdziałał wiele pozytywnego.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza, lub obserwacji. Dziękuję :)