18.04.2013

Historia minerałów ;)

Dawno nie pojawił się żaden artykuł a wiem, że lubicie takie posty dlatego dziś postanowiłam wam trochę poopowiadać o kosmetykach mineralnych. Na pewno o nich słyszałyście, ponieważ jest o nich ostatnio głośno. Być może macie nawet tego typu kosmetyki w swoich kosmetyczkach? Moja kolekcja minerałów jest malutka. Mam róż, korektor zielony na naczynka, korektor zwykły, podkład kryjący, podkład matujący z Annabelle Minerals, oraz pudry z Almay i ArtDeco. Generalnie jestem z nich zadowolona, chociaż na początku miałam nie mały problem z ich nakładaniem. Jednak teraz z biegiem czasu coraz bardziej lubię kosmetyki tego typu. W tej notce dowiecie się skąd się wzięły kosmetyki mineralne, ich zastosowanie oraz jak i czym je nakładać.

Historia kosmetyków mineralnych: 
Historia kosmetyków mineralnych ma swoje początki w latach 70-tych XX wieku, kiedy to chirurdzy plastycy proponowali je dla kobiet po zabiegach inwazyjnych na twarz. Ich zadaniem było zakrycie zmian takich jak zasinienia i zaczerwienienia, tak aby osoba po operacji mogła czuć się swobodnie wśród towarzystwa innych osób. Czyste minerały dodatkowo miały łagodzić, koić i nie zapychać porów.
Największym producentem kosmetyków mineralnych są Stany Zjednoczone, a minerały często pozyskiwane są z lawy wulkanicznej. Przy wyborze dobrych produktów organicznych liczy się zawartość procentowa składników pochodzenia naturalnego. I tak w przypadku luksusowych minerałów to 100% daje pełną satysfakcję. Aby się o tym przekonać należy poznać nazwy łacińskie i dobrze przyjrzeć się etykiecie. W składzie minerałów najczęściej pojawiają się: Mica, Titanium Dioxide, Iron Oxide, Zinc Oxide, Dimethicone. Natomiast składniki od których powinnyśmy stronić to oleje mineralne, alkohol, silikony, talk i parabeny.


Jakie są korzyści ze stosowania makijażu mineralnego dla skóry?
Poza brakiem w kosmetykach typu mineralnego wymienionych wcześniej chemikaliów i sztucznych dodatków, kosmetyki z dużą ilością minerałów są również lżejsze i łagodniejsze dla skóry. Minerały mają właściwości minimalizujące podrażnienia i dają efekt łagodzący np. zmiany trądzikowe, czy alergie skórne. Mogą być stosowane u osób z bardzo wrażliwą cerą. Kosmetyki mineralne nie zatykają porów skóry, ponieważ nie zawierają tłuszczu i pozwalają skórze oddychać.

Brytyjska specjalistka kosmetologii Kristin Adams wyliczyła, że typowa kobieta używa dziennie 9 kosmetyków do makijażu i pielęgnacji, co daje 126 rodzajów różnych chemikaliów, które musi przyjąć skóra. Większość z nich absorbuje się przez naskórek i wnika w głąb ciała. Inne, które znajdują się w szminkach i balsamach do ust, po prostu są zjadane podczas posiłków. Kosmetyki mineralne są w pełni naturalne i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.

Jakie są wady takich kosmetyków?
Kosmetyki o formule pudrowej mogą nieco wysuszać skórę, a także sprawiać, że linie i zmarszczki są bardziej widoczne. Ceny kosmetyków mineralnych są wyższe, ale trzeba wziąć pod uwagę, że zużywa się ich mniej i starczają na dłużej. Oszczędność jest więc oczywista.


Jak nakładać kosmetyki mineralne? 
Po pierwsze, im mniej, tym lepiej, ponieważ większość kosmetyków zawiera tylko czyste minerały, dają one szybki efekt kolorystyczny. Możemy go uzyskać więc używając minimalnej ilości kosmetyku. Do pudrów stosuje się tzw. pędzel kabuki, mały o krótkim włosiu. Z pędzla przed nałożeniem kosmetyku należy strzepnąć jego nadmiar. Przedtem „maczaj” pędzel w pudrze tak, by jego drobinki wniknęły we włoski. Nakładaj kosmetyki okrężnymi ruchami upewniając się, że ładnie łączy się ze skórą. Jeśli chcesz uzyskać mocniejsze krycie, możesz przed aplikacją spryskać pędzel wodą termalną.




Ze wszystkich moich minerałów najbardziej lubię używać Artdeco Pure Minerals Mineral loose Powder który jest dostępny na stronie Iperfumy.pl Jest to moja ulubiona drogeria internetowa z reszta kilka dni wcześniej pokazywałam wam zamówienie które tam złożyłam. Napiszcie czy wy tez macie jakieś kosmetyki mineralne i co o nich sadzicie.

10 komentarzy:

  1. Nigdy nie interesowałam sie tym temat bardziej, a więc z chęcią pogrążę się w tą lekturę ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie mineralne pudrowe kosmetyki;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Już się przestraszyłam, że skończyłaś pisać artykuły bo dawno żaden sie nie pokazał ;d Jak zawsze świetnie napisany ;]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie... Mam jeszcze duuużo tematów ;p

      Usuń
  4. Ika34024/18/2013

    Ciekawe... Sama mam kilka kosmetyków mineralnych między innymi z ShinyBox'a i nie umiałam ich używać, ale teraz spróbuje ;p

    OdpowiedzUsuń
  5. ja dopiero zaczynam przygodę z minerałkami, zobaczymy jak się u mnie spiszą :)
    jeśli masz ochotę zapraszam do mnie na Wielką Wyprzedaż Wiosenną :)

    OdpowiedzUsuń
  6. ja używam pudru mineralnego:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ostatnio właśnie się tym nieco bardziej zainteresowałam i napewno kupię podkład mineralny na lato;)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza, lub obserwacji. Dziękuję :)