26.06.2016

Kolejne fakty o zawodzie kosmetologa.

Dziś kolejny post, uśiwadamiający dla soób które o takie posty proszą. Dziś dowiecie się o odszkodowaniu oraz dwóch rodzajach odpowiedzialności w zawodzie kosmetologa (lecz nie tylko). 
Praca kosmetologów/kosmetyczek/stylistów wiąże się ze swoistym ryzykiem (poparzenia, uszkodzenie płytki paznokciowej, skaleczenia, wprowadzenie zakażenia grzybicą, gronkowcem, wzw), a co za tym idzie - groźbą ponoszenia odpowiedzialności finansowej. Odpowiedzialność za prawidłowo wykonywany zabieg wynika z art. 471 KC, jest to odpowiedzialność cywilna.
Kiedy systematycznie zaczyna się przyjmować w gabinecie klientki, należy się ubezpieczyć.
Jest to: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

W zakres usług kosmetologa wchodzi:

  • wykonywanie zabiegów kosmetycznych zgodnie ze sztuką i w wysokim standardzie
  • wykonywanie zabiegów profilaktycznych i pielęgnacyjnych, np. zapobiegających starzeniu się skóry, oczyszczanie, nawilżanie, ujędrnianie skóry)
  • wykonywanie zabiegów wspomagających leczenie dermatologiczne czy chirurgiczne (zabiegi bardziej inwazyjne, z pogranicza medycyny estetycznej, np. wypełnianie zmarszczek, usuwanie niewielkich znamion, leczenie cellulitu)
  • doradztwo w zakresie pielęgnacji ciała, stosowania specjalistycznych kosmetyków i preparatów z uwzględnieniem ich składu i właściwości (nie tylko w gabinetach, lecz także jako pracownik i doradca firm kosmetycznych).
Zabiegi medycyny estetycznej zazwyczaj przebiegają zgodnie z oczekiwaniami pacjentów i bez dalszych komplikacji. Co jednak w przypadku, gdy zabieg nie poprawi urody, pogorszy wygląd bądź też wywoła niepożądaną reakcję organizmu? Pacjent ma do wyboru dochodzenie odszkodowania na podstawie reżimu odpowiedzialności cywilnej deliktowej lub kontraktowej. Odpowiedzialność deliktowa lekarza bądź kosmetyczki to odpowiedzialność za czyn niezgodny z prawem, w tym też niezgodny z zasadami wykonywania zawodu. W tym przypadku nie bada się, czy strony łączył stosunek prawny. Odpowiedzialność kontraktowa z kolei odnosi się do niewykonania lub nienależytego wykonania umowy łączącej lekarza bądź kosmetyczkę z pacjentem, a zatem jest ściśle powiązana z wiążącą strony umową. Klient salonu medycyny estetycznej, który chce odszkodowanie od lekarza bądź kosmetyczki może wybrać reżim, z którego będzie dochodził swojego roszczenia. Wybór ten determinuje sposób dochodzenia roszczenia i badania jego zasadności oraz sposób rekompensaty. Odpowiedzialność deliktowa jest ściśle określona prawem, natomiast odpowiedzialność kontraktową strony mogą znacznie modyfikować.

2 komentarze:

  1. Jak chodzi o odszkodowania od lekarza albo kosmetologa to polecam sprawdzoną kancelarię: http://aeger.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. niestety ten zawód wymaga odpowiedzialności, dobrze było by mieć takie ubezpieczenie :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza, lub obserwacji. Dziękuję :)