31.07.2013

Akcesoria do makijażu-pędzle do oczu

Dzisiaj kolejny artykuł. Tym razem zaczynam serię o pędzlach do makijażu oka. W późniejszym czasie pojawią się posty z opisem pędzli do twarzy. Sama nie mam wielu pędzli do makijażu oka. Pierwszy jaki zakupiłam był to fioletowy pędzelek Essence do nakładania cieni. Następny jak wpadł w moje ręce był to pędzelek Lovely który wygrałam w konkursie. Aktualnie w pędzle zaopatruje się na stronie Iperfumy.pl Są to pędzle BrushArt, niedrogie a bardzo dobrej jakości. Obecnie mam ok. 10 pędzli różnych kształtów i wielkości. Nie jestem zwolenniczkom kupowania bardzo drogich pędzli typu MAC czy innych firm. Zaopatruje się w pędzle tańsze, które moim zdaniem równie dobrze sprawują się podczas wykonywania makijażu.

Włosie pędzla:
Pędzle do makijażu mogą być dwojakiego rodzaju – wykonane z tworzyw  i włosia sztucznego oraz z tworzyw i włosia naturalnego. Najlepsze oczywiście są te ostatnie, ich włosie to po prostu sierść zwierząt: wiewiórki, kucyka lub sobola. Pomimo iż są droższe od pędzli z włosia sztucznego, to są bardziej delikatne, praktyczne i trwałe, łatwiej utrzymuje się je w czystości.
Pędzle z włosia syntetycznego są najczęściej wykorzystywane do rozprowadzania materiałów o kremowej konsystencji, ponieważ nie wchłaniają wody tak dobrze jak pędzle naturalne, trudniej zadbać o ich czystość. Takie pędzle warto wybrać więc do aplikacji podkładu, korektora, eyelinera, pomadki czy do pielęgnacji brwi. Do nakładania kosmetyków sypkich lepsze natomiast będą pędzle naturalne.



Plusy pędzli z włosia syntetycznego:
- są one bardziej sprężyste i precyzyjne (zapewniają dokładniejsze nałożenie kosmetyku)
- są łatwiejsze w pielęgnacji i trudniej je uszkodzić - po umyciu włosie wraca do dawnego kształtu, nie traci połysku
- są bardziej higieniczne
- są hipoalergiczne - skóra wielu osób nie toleruje naturalnego włosia, a tu nie ma więc mowy o jakimkolwiek podrażnieniu skóry

Plusy pędzli z włosia naturalnego:
-Aplikacja tymi pędzlami pudrów, kosmetyków minerlanych daje bardzo naturalny efekt.
-Miękkość włosia, nie sprawia dyskomfortu (drapania) podczas aplikacji kosmetyków.
-Drewniane uchwyty
-Nie gubią włosia

Na co zwrócić uwagę, kupując pędzle do makijażu?

Rodzaj włosia
Wybór rodzaju włosia jest kwestią indywidualną. Zwolennicy naturalnych produktów wybiorą pędzle z włosia naturalnego, a miłośnicy zwierząt i osoby przykładające ogromną wagę do higieny – raczej pędzle syntetyczne. Profesjonaliści zalecają wybrać do kosmetyków sypkich pędzle naturalne, a do pozostałych – syntetyczne. Kompromisem jest włosie mieszane.


Twardość włosia
Pędzle do makijażu powinny mieć określoną twardość, by zapewnić optymalną aplikację kosmetyku i nie podrażniać skóry. Zazwyczaj naturalne włosie jest bardziej miękkie i przyjemniejsze w dotyku niż syntetyczne, ale bywają oczywiście wyjątki. Dlatego wybierając pędzel, warto namacalnie stwierdzić, czy dany rodzaj i twardość włosa są dla nas odpowiednie. Specjaliści polecają twardsze pędzelki do pielęgnacji brwi, wykonywania kresek czy nakładania pomadki czy korektora, a delikatne i miękkie do cieni, pudrów i różu.

Gęstość włosia:
Istotną kwestią podczas wyboru odpowiednich pędzli jest gęstość włosia. Im gęściejsze włosie, tym więcej kosmetyku nanosi na skórę pędzel, co przekłada się na jego pigmentacje.

Skuwka:
Bardzo ważnym elementem pędzla jest metalowa skuwka, łącząca włosie z uchwytem. Im solidniejsza i lepiej zaciśnięta, to lepsza gwarancja, że pędzel będzie trwalszy i dłużej nam posłuży.



Uchwyt: 
Wybór uchwytu jest zazwyczaj kwestią indywidualną – jedni wolą krótsze, inni dłuższe rączki. Wyjątkiem jest tzw. pędzel kabuki, służący głównie do nakładania pudru mineralnego, który ma krótką rączkę, ułatwiającą aplikację kosmetyku.

Kształt i wielkość włosia
Pędzle do makijażu mają różny kształt i wielkość włosia, co decyduje o przeznaczeniu danego pędzla. Inny kształt i wielkość będzie miał więc pędzel do podkładu, korektora, różu czy bronzera, cieni, pudru, brwi, kresek czy pomadki. Dzięki odpowiednio dobranemu kształtowi i wielkości włosia można po prostu łatwiej i precyzyjniej nałożyć konkretny kosmetyk.

Cena:
W przypadku pędzli do makijażu – podobnie jak kosmetyków – cena pędzla bądź zestawu pędzli nie zawsze jest gwarancją wysokiej jakości kupowanego produktu. Prawdą jest jednak, że wysokiej jakości surowce i komponenty, jakich robi się pędzle i solidne wykonanie mają swoją cenę, co przekłada się na koszt zakupu pędzli.

Najpotrzebniejsze pędzle:
Moim zdaniem makijaż oczu możemy wykonać przy użyciu 4-5 pędzli. Poniżej pokaże wam kilka moch pędzli, których używam. Przepraszam, że niektóre są brudne :)

1. Duży pędzel do szybkiego nałożenia cienia na całą powiekę.


BrushArt.

Ten pędzel równie dobrze sprawdza się do korektora. 

2. Mniejszy pędzelek do nakładania cieni na mniejszej powierzchni powieki. 


 Płaski Essence.

No name

3.Puchaty pędzelek do podkreślania załamani oraz blendowania wszystkich cieni. Mój nieco się zniekształcił po ostatnim praniu jednak po ponowny namoczeniu i zawinięciu w papier nabiera swojego kształtu.


 BrushArt

4. Pędzelek skośnie ścięty. Jest bardzo uniwersalny. Nadaje się do nakładania cieni na dolnej powiece, rysuje bardzo ładne kreski cieniami na powiece, idealnie rozciera kredkę oraz dobrze spisuje się do brwi. Do eyelinera nie polecam, ponieważ jest za gruby ;) 



 BrushArt



5. Płaski, krótko ścięty pędzelek z gęstym włosiem przeznaczony do ust świetnie nadaje się do rozcierania kredki, rozcierania załamania, dolnej powieki. Świetnie aplikuje cienie w załamaniu oraz wewnętrznym kąciku oka. 

 BrushArt

Gdyby się uprzeć można by tu jeszcze umieścić pędzelek do eyelinera żelowego, jednak obecnie używam eyelinerów w płynie. Ze wszystkich tych pędzli, może oprócz Essence jestem zadowolona. Są miękkie, nie gubią włosia, nie kują podczas aplikacji cienie. Nie odkształcają się po umyciu. Puchacz do rozcierania położyłam na parapecie przy kaloryferze (czego nigdy nie róbcie!) dlatego taki efekt. Muszę przyznać, że pędzle BrushArt mile mnie zaskoczyły. Wszystkie były zamawiane na stronie Iperfumy.pl i jestem bardzo zadowolona z ich jakości jak na tak niedużą cenę. Jak pisałam są miękkie, nie gubią włosia, mają solidne trzonki i metalowe skuwki które jeszcze nigdy nie pozwoliły moim pędzlom odłączyć się od trzonka. 

A wy jakich pędzli używacie do wykonywania swoich makijaży? 

7 komentarzy:

  1. z essence mam do rozcierania i do eyelinera :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Planuję zakup pędzli, więc dziękuję, że wpadłaś na ten pomysł dotyczący posta! :) Przyda mi się przy wyborze :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Idealny post dla mnie bo właśnie zamierzam sobie kupić pędzle:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ika3718/03/2013

    Ja też użwyam raczej tańszych pędzli ;) Spisują się bardzo dobrze ;p

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię wszystkie pędzle z Essence. Mam też ten fioletowy i jestem bardzo zadowolona jak na taką cenę ;D

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy tylko dla mnie malowanie pędzlami to czarna magia?

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza, lub obserwacji. Dziękuję :)